poniedziałek, 30 marca 2015

Jak działają sole lecznicze?

Sole lecznicze - zdrowie i piękno zawarte w jednej kąpieli

Działanie soli leczniczych jest bardzo skuteczne, ponieważ podczas wykonywania zabiegu na nasze ciało oddziałuje wiele czynników, które podnoszą efektywność kąpieli. Pierwszym z nich jest bodziec fizyczny, czyli temperatura wody oraz jej ciśnienie. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne stymulując krążenie krwi. Doprowadza to do rozszerzenia się porów skóry, które mogą przyjąć o wiele więcej składników odżywczych niż ma to miejsce w przypadku innych zabiegów. W ten sposób w głąb ciała przenikają dobroczynne składniki m.in.: jony sodu i chloru, wapń, potas, związki siarki, enzymy, aminokwasy, pektyny, fitohormony

W tym momencie warto wspomnieć, że sole lecznicze stymulują NMF (naturalny czynnik nawilżający), który gwarantuje zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia.

Jaką sól do kąpieli wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soli, które różnią się między sobą właściwościami. 
Najczęściej spotykane są sole jodowo-bromowe (np. Zabłocka sól termalna jodowo-bromowa), które skutecznie leczą zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, dyskopatię, choroby przemiany materii, problemy dermatologiczne oraz choroby dróg oddechowych. Również sole siarczano-magnezowe (np. BingoSpa sól siarczano-magnezowa) zyskały uznanie wielu osób, ponieważ doskonale poprawiają koncentrację, łagodzą napięcie mięśniowe, polepszają dotlenienie komórek oraz działają rozluźniająco na spięte mięśnie. Równie warta polecenia jest sól borowinowa (np. Sól borowinowa BingoSpa z ekstraktem z krwawnika), którą można stosować zarówno do kąpieli, jak i do wykonywania upiększająco-leczniczych okładów oraz peelingu.


Jak powinna wyglądać kąpiel w soli leczniczej?


Sól leczniczą możemy kupić w sklepie internetowym sprzedającym kosmetyki naturalne lub w niektórych aptekach. Zakupioną sól należy bezpośrednio wsypać do wanny z wodą (maksymalna temperatura wody to 36 st.C.) oraz dokładnie ją rozmieszać. Do takiej kąpieli nie możemy używać żadnych chemicznych środków myjących, ponieważ ograniczają one wchłanialność dobroczynnych substancji z soli. Ciało należy umyć przed kąpielą; najlepiej używając do tego naturalnego żelu pod prysznic (np. Cedrowy peeling do ciała), który nie zawiera w sobie szkodliwych substancji chemicznych. Osoby zażywające kąpieli w soli leczniczej ze względów kosmetycznych powinny przed wejściem do wanny wykonać peeling całego ciała, który przygotuje skórę na głębsze wchłonięcie witamin i mikroelementów z kąpieli.Moje pierwsze spotaknie z solą lecznicząPewnie się zastanawiacie, dlaczego zdecydowałam się poruszyć ten temat? Odpowiedź jest prosta. Sól lecznicza kiedyś "uratowała mi życie". Pewnej nocy dostałam silnego bólu kręgosłupa. Nie mogłam leżeć, ani siedzieć. Funkcjonowałam tylko podczas chodzenia. Lekarze stwierdzili napięcie mięśni kręgosłupa nie podając jakiejkolwiek konkretnej przyczyny. Zalecili ćwiczenia w sali rehabilitacyjnej w przychodni i domowe kąpiele w soli. Oczywiście na ćwiczenia musiałam poczekać, bo kolejka była spora. Czekałam około 2 miesięcy. Natomiast kąpiele zaczęłam stosować od razu. Byłam zdumiona, że tak bardzo mi pomogły. Muszę przyznać, że zażyłam w sumie około 10 kąpieli. Już wtedy zauważyłam przyjemny "efekt uboczny" w postaci nieziemskiego nawilżenia skóry :) Następnie powróciłam do kąpieli w trakcie ciąży, kiedy mój kręgosłup znowu był w opłakanym stanie. Ciekawa jestem, czy Wy również korzystacie z tego typu kąpieli? Jaką sól najczęściej wybieracie?

1 komentarz:

  1. Ja bardzo lubię lecznicze sole do kąpieli, miałam okazje poznać już kilka z bingo spa i jestem bardzo zadowolona z ich działania :)

    OdpowiedzUsuń