wtorek, 20 października 2015

Można prać bez chemii!


Wielu Polaków regularnie pierze ubrania za pomocą silnych, chemicznych środków. Niestety, takie działanie często niesie za sobą niepożądane konsekwencje – na przykład pod postacią alergii skórnych. Ponadto, problemem jest także dość intensywny zapach chemicznych proszków, który zazwyczaj nie jest zbyt atrakcyjny. Warto podkreślić, że silne detergenty mają negatywny wpływ na ekologię, co stanowi dodatkowy argument za rezygnacją z tego typu produktów. Na szczęście obecnie mamy wiele możliwości, aby wyprać swoją odzież bez użycia chemii. Wystarczy zdecydować się na naturalne produkty piorące, które szybko przypadną do gustu najbardziej wybrednej pani domu.

Jak dawniej prano?

Jeśli ktoś uważa, że pranie bez chemicznych proszków jest niemożliwe, powinien wziąć pod uwagę życie naszych przodków. Przez dłuższy czas nawet samo mydło było luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Nie oznacza to jednak, że ludzie przez lata chodzili w brudnej odzieży. W dawnych czasach idealnym środkiem piorącym był tak zwany ług. Pozyskiwano go z popiołu drzewnego, który w połączeniu z wodą o odpowiedniej temperaturze, stawał się najlepszym detergentem. Z jego pomocą można było nie tylko usunąć bakterie i zarazki, ale także wybielić odzież. Nie można również zapominać o „czyszczącej” roślinie, czyli mydlnicy. Dzięki niej można było szybko uzyskać pianę, która skutecznie odświeżała odzież. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ten naturalny sposób prania był zbawienny dla skóry – szczególnie, jeśli ktoś miał skłonności do alergii. Warto skorzystać z mądrości naszych przodków, decydując się na pranie naturalnymi środkami. Obecnie jednak nie musimy samodzielnie zrywać mydlnicy czy pozyskiwać popiołu, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele naturalnych środków piorących.

Dlaczego warto odstawić środki chemiczne?

Współczesne proszki do prania i inne detergenty mają dość silne działanie, dlatego nierzadko mogą przyczynić się do alergii skórnych. Jeśli nasze ciało jest bardzo przesuszone lub znaleźliśmy u siebie nieestetyczne zaczerwienienia, koniecznie powinniśmy zastanowić się, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie są chemiczne środki do prania. Należy także wspomnieć o silnym zapachu niektórych detergentów, który jest szczególnie szkodliwy dla małych dzieci. Nie tylko niemowlęta mogą reagować alergicznie, co zazwyczaj objawia się katarem i trudnościami ze swobodnym oddychaniem – silny zapach działa drażniąco również na osoby dorosłe. Ponadto, warto zaznaczyć, że współczesne środki do prania często mają zbyt intensywne działanie, przez co mogą doprowadzić do uszkodzenia delikatnych tkanin. Nierzadko również przyczyniają się do powstawania nieestetycznych smug, które są pozostałościami po niedokładnie wypłukanym proszku czy płynie do prania.

Naturalne środki o właściwościach piorących

Aby uniknąć wszystkich nieprzyjemności związanych z praniem chemicznym, wystarczy zdecydować się na regularne stosowanie naturalnych produktów piorących. Warto wyróżnić przede wszystkim płatki mydlane, które doskonale sprawdzą się nie tylko przy praniu ręcznym, ale także przy praniu w pralkach automatycznych. Są one w stu procentach biodegradowalne, więc z ich pomocą dodatkowo zadbamy o ekologię. Naturalne płatki powstają na bazie olejków roślinnych, które nadają im delikatny zapach. Oczywiście są one w pełni bezpieczne dla skóry – czego dowodem jest neutralne dla skóry pH. Z ich pomocą można prać nawet wyjątkowo delikatne tkaniny – w zależności od indywidualnych potrzeb. Porcjowanie płatków jest banalnie proste – zazwyczaj wystarczy odmierzyć połowę szklanki na jedno pranie w pralce automatycznej. Dzięki nim nasze ubrania będą zachwycać subtelnym zapachem oraz przyjemną miękkością, otulając nasze ciało.

W dobie naszych czasów pranie bez chemii jest jak najbardziej możliwe i nie wiąże się z jakimikolwiek niedogodnościami. Naturalne środki piorące, takie jak płatki mydlane, są bardzo proste w użytkowaniu, dostosowując się do potrzeb konsumenta. Z powodzeniem można je wykorzystywać do prania ręcznego lub do prania w pralce, zachowując odpowiednie proporcje.

1 komentarz:

  1. Tak można prać bez chemii - jednakże człowiek do chemii jest już tak przyzwyczajony... Że czas z tym skończyć! :]

    OdpowiedzUsuń