wtorek, 22 grudnia 2015

Kora brzozy i jej lecznicze właściwości


Nasi przodkowie wierzyli, że brzoza jest drzewem o magicznych właściwościach. Chronić miała przed działaniem złych duchów i to właśnie z tego powodu często sadzona była przy grobach. Dzisiaj sądzi się, że ma ogromne pokłady pozytywnej energii – zwolennicy naturalnych terapii zalecają przytulanie się do brzóz. Posiada także szereg właściwości zdrowotnych – korzystnie na ciało wpływa nie tylko sok z brzozy, ale również wyciąg z kory.

Medycyna ludowa od wieków wykorzystuje niemalże wszystkie fragmenty brzozy. Sięga się po liście, w których zawarte są ogromne ilości takich składników, jak garbniki oraz flawonoidy. Napar przygotowany z pączków pomaga zbijać gorączkę oraz skutecznie łagodzi bóle gardła. Pomaga także w przypadku dolegliwości ze strony układu mięśniowego. Najmniej znana jest kora brzozowa, która jednak również zasługuje na uwagę.

Jakie składnik aktywne znajdują się w korze brzozowej?

Kora z brzozy zawiera przede wszystkim:
  • betulinę;
  • kwas betulinowy;
  • lupeol.
Są to substancje, które wykazują działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

Kora z brzozy – składnik wielu kosmetyków

Wyciąg z kory brzozy znajduje się w licznych kosmetykach, które skutecznie pielęgnują skórę. Sprawdza się idealnie w przypadku skóry, która wymaga regeneracji. Poleca się go cery trądzikowej oraz łojotokowej. Nie uczula – mogą go więc bez obaw stosować osoby mające skłonność do powstawania reakcji alergicznych.
 http://grotabryza.eu/betuleco-zawiesina.html

Rany, które nie chcą się goić

Wyciąg z kory brzozy pomaga w leczeniu ran, które nie chcą się goić. Jest doskonałym środkiem w przypadku rozległych oparzeń. Skutecznie przyspiesza proces ziarninowania, dzięki czemu rany zabliźniają się szybciej, a powstająca blizna jest o wiele mniejsza. Nie dochodzi także do zwyrodnienia tkanek.

Kora brzozy a stan włosów

Wyciąg z kory brzozowej znajduje zastosowanie również w przypadku problemów z włosami. Aplikowany na skórę głowy skutecznie wzmacnia cebulki oraz sprawia, że dochodzi do stymulacji odrostu włosów. Jego stosowanie poleca się zwłaszcza osobom, które dotknięte zostały łysieniem plackowatym. Pomaga również w przypadku łysienia spowodowanego chemioterapią – włosy szybciej odrastają, są również silniejsze. Stosować mogą go kobiety, u których wypadanie włosów pojawiło się na skutek zmian hormonalnych po porodzie.

Kora brzozy to nie tylko kosmetyki

Mało kto wie, że to właśnie z kory brzozy produkuje się ksylitol – słodzik, który cieszy się naprawdę ogromną popularnością. Jego masowa produkcja rozpoczęła się w czasie drugiej wojny światowej i trwa do dzisiaj. Ksylitol charakteryzuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym oraz małą kalorycznością. To właśnie z tego powodu poleca się go diabetykom oraz osobom dbającym o linię. Jego spożycie nie wiąże się z nagłym wzrostem stężenia glukozy we krwi.

Brzoza jest bez wątpienia jednym z cenniejszych drzew, jakie spotkać można w polskich lasach. Jej właściwości zdrowotne są ogromne. Znane były już przez nasze prababcie, które chętnie sięgały po brzozę w przypadku różnych problemów zdrowotnych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz