wtorek, 2 lutego 2016

Jak radzić sobie z uczuciem ciężkich nóg?


Po całym dniu pracy wiele osób narzeka na uczucie ciężkich nóg. Do tego dochodzi opuchlizna oraz ból. Wszystko to sprawia, że poruszanie się staje się ogromnym problemem. Najchętniej po powrocie z pracy już nic byśmy nie robili. Pojawia się więc pytanie, czy z tą uporczywą dolegliwością można sobie jakoś poradzić? Co robić i po jakie środki sięgnąć, aby uczucie ciężkich nóg zniknęło?

Ciężkie i opuchnięte nogi to problem bardzo wielu osób. Pojawia się on wówczas, kiedy praca zastawek żylnych znajdujących się w naszych nogach nie przebiega w sposób prawidłowy. Brak ruchu, a więc długie pozostawanie w jednej pozycji, może prowadzić do zwiększonego ciśnienia żylnego w nogach. To z kolei prowadzi do uszkodzenia nie tylko samych zastawek, ale również żył. Aby ciśnienie zmniejszyć, woda, która znajduje się we krwi, przedostaje się przez ścianki naczyń krwionośnych do otaczających tkanek. Ciśnienie ulega zmniejszeniu, ale pojawia się obrzęk oraz uczucie ciężkich nóg.

Kąpiele stóp
To jeden z prostszych sposobów na poradzenie sobie z opuchlizną i uczuciem ciężkich stóp. Zaleca się moczenie nóg w letniej wodzie z dodatkiem olejku lawendowego, herbacianego lub wyciągu z szałwii. Pomaga również moczenie stóp w specjalnych solach, których skład został dobrany właśnie do tego rodzaju problemów. Taka kąpiel sprawia, że nogi nie tylko ładniej pachną, skóra jest na nich miękka i wypielęgnowana, ale również usprawnia się krążenie krwi oraz limfy. Przygotowując sobie taką kąpiel, należy jedynie pamiętać o tym, aby woda nie była zbyt gorąca.

Wypoczynek z nogami w górze
Warto po powrocie do domu przynajmniej trzydzieści minut poleżeć z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. To prosty, ale naprawdę bardzo skuteczny sposób na uczucie ciężkich nóg i obrzęki, który jednocześnie nie wymaga żadnych nakładów finansowych z naszej strony.

Żele i maści
Aby zlikwidować obrzęd i pozbyć się uczucia ciężkich stóp, zaleca się sięgnąć po specjalne maści oraz żele. Zapewniają one niemalże natychmiastowy efekt. Środki tego rodzaju szybko się wchłaniają, dzięki czemu na powierzchni nóg nie pozostaje klejąca się warstwa. Większość środków tego rodzaju zawiera te same substancje czynne. Najczęściej są to:
- wyciąg z kasztanowca;
- diosmina;
- heserydyna;
- arnika górska;
- rutyna.
Zdecydowana większość takich maści oraz kremów dostępna jest bez recepty. Te z dodatkiem mentolu zapewniają również przyjemny efekt chłodzący. Maści oraz żele zawierające heparynę wykazują również działanie przeciwzakrzepowe, co w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia ma ogromne znaczenie. Aby żele i maści były skuteczne, należy sięgać po nie codziennie.

Uczucie ciężkich stóp oraz towarzyszący temu obrzęk to bez wątpienia objawy mało przyjemne. Warto jednak pamiętać, że można sobie z tym naprawdę skutecznie radzić. Jeżeli wymienione wyżej metody nie przynoszą rezultaty, sięgnąć można po preparaty dostępne w formie tabletek. W ich przypadku uzyskanie efektu jest niemalże pewne. Warto pamiętać, że dzisiaj nie trzeba borykać się z problemem ciężkich nóg, psując sobie tym samym nastrój.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz