środa, 7 września 2016

Jak dbać o cerę trądzikową?


Skóra trądzikowa wymaga wyjątkowego traktowania – z jednej strony pojawiają się nawracające zaskórniki, ropne torbiele czy różne rodzaje krostek, z drugiej zaś konieczność optymalnego nawilżenia. Jak poradzić sobie z problematyczną cerą i o czym należy pamiętać podczas jej pielęgnacji? Jakich kosmetyków używać na co dzień i jak często należy oczyszczać skórę twarzy?

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Od czego należy zacząć pielęgnację skóry trądzikowej? Pierwszym krokiem jest jej regularne oczyszczanie – nie należy jednak robić go zbyt często i zbyt intensywnie, by nie pobudzać nadmiernej produkcji sebum. Twarz należy myć dwa razy dziennie za pomocą produktu na bazie kwasu salicylowego (najlepiej za pomocą żelu, pianki, toniku lub mleczka); należy wystrzegać się zwykłego mydła, które przesusza skórę. Raz-dwa razy w tygodniu trzeba też zaserwować jej peeling, który złuszczy martwe komórki i odświeży jej wygląd. Zatkane gruczoły łojowe skutkują pojawianiem się wyprysków, grudek i krostek; należy jednak pamiętać o tym, że wybór kosmetyku jest równie ważny. W przypadku cery trądzikowej nie można stosować peelingu mechanicznego – drobinki w nim zawarte mogą przyczynić się do nasilenia dolegliwości. Zamiast ścierania lepiej jest wybrać peeling enzymatyczny, który rozpuści martwe komórki i wygładzi naskórek. W przypadku poważniejszych problemów z cerą nie należy zwlekać: trzeba wybrać się do dermatologa, który doradzi najlepsze metody pielęgnacji, wykona profesjonalne zabiegi i pomoże zredukować zmiany trądzikowe.

Jak pomóc cerze trądzikowej?

Drugim ważnym krokiem jest odpowiednie nawilżanie. Może się wydawać, że cera trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia, jednak jest to wielki, kosmetyczny mit – również i ona wymaga odpowiedniej pielęgnacji w tym zakresie! Należy wybrać taki krem, który będzie lekki, beztłuszczowy, a jednocześnie zapobiegnie wysuszaniu skóry i sprawi, że pozostanie matowa. Oczyszczona cera potrzebuje kremu nawilżającego – najlepiej wybrać ten o lekkiej, beztłuszczowej konsystencji, ponieważ najlepiej odpowie on na potrzeby skóry trądzikowej.  Jeśli jednak produkt okaże się zbyt ciężki lub zapycha pory, należy z niego zrezygnować i sięgnąć np. po dermokosmetyki. Do codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzi się peeling Nacomi – dzięki zawartości oleju jojoba oraz wyciągów z pokrzywy i skrzypu polnego dba o prawidłowe nawilżenie cery, a jednocześnie pomaga uniknąć uczucia „świecenia się”.


Po trzecie, należy także mieć na uwadze tendencję do nadmiernej produkcji sebum przez skórę. Do pielęgnacji takiej cery należy wybrać takie kosmetyki, które w swoim składzie posiadają np.  kwasy AHA, cynk, glinki, propolis lub ziołowe wyciągi (z rumianku, szałwii, nagietka, brzozy lub dębu). Dlaczego ich zawartość jest tak ważna w walce z trądzikiem? Przede wszystkim działają przeciwzapalnie i przyczyniają się do spowolnienia pracy gruczołów łojowych – ich efektem jest zmniejszenie zmian trądzikowych. Czego zaś nie powinno być na liście składników kosmetyków dla cery tłustej? Są to m.in. związki zapachowe i fotouczulające, ale i alkohol – o ile niewielka ilość ostatniego składnika jest niezbędna, by pokonać bakterie, jego zbyt intensywne stosowanie może doprowadzić do podrażnień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz