poniedziałek, 10 października 2016

Jakie właściwości mają mydła z Aleppo?


Nawilża skórę, pomaga osobom zmagającym się z trądzikiem i przetłuszczającą się skórą oraz posiada właściwości regenerujące. O jakim naturalnym kosmetyku mowa? To syryjskie mydło z Aleppo – jego historia sięga czasów starożytnych, zaś dziś cieszy się ogromną popularnością wśród alergików i osób o skórze wrażliwej. Jakie właściwości posiada i dlaczego warto je stosować? 

Zalety mydła z Aleppo 

Mydło z Aleppo zawdzięczamy najprawdopodobniej Fenicjanom – było ono jednym z pierwszych środków myjących, a ze względu na właściwości antybakteryjne używano go także na skaleczenia i obrażenia. Było wytwarzane ręcznie, a w jego skład wchodził olej laurowy, oliwa z oliwek oraz substancja spieniająca: do Europy przywędrowało ok. X wieku, a dziś na nowo odkrywamy jego cenne właściwości dla zdrowia i urody. 

Choć na pierwszy rzut oka wcale nie wydaje się być „estetycznym” kosmetykiem i znacznie różni się od mydła, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, cenne właściwości wynagradzają jego wygląd. Zazwyczaj jest twardsze i większe niż standardowa kostka; występuje także w barwach od jasnego brązu do ciemnej zieleni. Również zapach jest dość nietypowy  jak na mydło – naturalna wersja posiada piękny aromat oliwek. Oliwę miesza się z wodorotlenkiem sodu i wodą, a następnie podgrzewa i poddaje hydrolizie. Taka mieszanina musi odczekać minimum tydzień, a następnie dodaje się do niej olej laurowy; następnie mydło spędza ok. 9 miesięcy na pustyni, gdzie dojrzewa i nabiera swoich cennych właściwości.

Dlaczego warto używać mydła z Aleppo? 

Po pierwsze, to naturalny środek czyszczący – w starożytności używano go nie tylko na skórę, ale i do prania. Jego regularne stosowanie na cerę pomaga osobom zmagającym się z trądzikiem i łojotokiem; wyraźnie poprawia także stan skóry dotkniętej łuszczycą, egzemą lub innymi schorzeniami. Jest hipoalergiczne i w 100% ulega biodegradacji, dzięki czemu mogą używać go alergicy – nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników ani innych substancji, które mogłyby podrażniać skórę. Posiada przyjemny, naturalny zapach oleju laurowego i oliwą z oliwek: kobiety go używające mogą poczuć się jak starożytne piękności. Choć najbardziej polecanym rodzajem mydła z Aleppo jest to naturalne (oliwkowe), w sklepach można znaleźć również te z domieszką czerwonej glinki, jaśminu, błota z morza martwego czy wyciągu z ziół i kwiatów. 

Oprócz właściwości oczyszczających, mydło z Aleppo posiada niezwykle cenne cechy. Dba o prawidłowe nawilżenie skóry, odnawia jej film hydrolipidowy i łagodzi podrażnienia – regularne przemywanie nim twarzy sprawia, że jednocześnie jest i oczyszczona, i nawilżona. Ogranicza pojawianie się wągrów, zaskórników i innych niedoskonałości; pomaga również goić blizny potrądzikowe i stanowi doskonały kosmetyk dla osób o łojotokowej cerze. Śmiało mogą korzystać z niego także ci, którzy zmagają się z problemem szybko przetłuszczających się włosów. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz