poniedziałek, 27 marca 2017

Dlaczego nawodnienie skóry jest ważne?Każda kobieta wie, że nawilżanie to jedna z podstawowych kwestii dotyczących dbania o ciało. Pamiętać o tym powinny nie tylko posiadaczki suchej i wrażliwej skóry, ale też panie borykające się z cerą tłustą, bądź mieszaną. W innym przypadku może dojść do szeregu negatywnych zmian objawiających się kiepską kondycją skóry. Jak temu zapobiegać?

Dlaczego skóra potrzebuje wody?

Fizjologiczne procesy komórkowe zachodzące w głębokich warstwach naskórka potrzebują wody do wytworzenia warstwy ochronnej, zwanej płaszczem hydrolipidowym. Zabezpiecza on skórę przed działaniem szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego – bakterii, czy grzybów. Woda jest również niezbędna do syntetyzowania włókien kolagenowych i elastynowych, które są odpowiedzialne za jędrność oraz elastyczność. Gdy ciało jest niedostatecznie nawodnione można zaobserwować skłonność do podrażnień, suchość, szorstkość, rogowacenie i pęknięcia. Twarz staje się wiotka, mało sprężysta, bardziej podatna na powstawanie nowych zmarszczek oraz bruzd. Nadmierna utrata wody ma więc bezpośredni wpływ na przyspieszenie procesów starzenia.

Jak zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia?

O odpowiednie nawodnienie należy zadbać przede wszystkim od wewnątrz, wypijając dziennie od 1,5 do 2 litrów płynów. Przez skórę wyparowuje średnio 400ml wody, ale jej utracie zapobiegają nie tylko naturalne warstwy ochronne, można również wspomagać się pielęgnacją. Jest to szczególnie ważne, kiedy ciało jest stale wystawiane na niekorzystne działanie środowiska – mróz, wiatr i ogrzewanie zimą oraz klimatyzację i promienie słoneczne latem. Wspomniany płaszcz hydrolipodowy jest nietrwały, więc warto zadbać o jego stałe wzmacnianie. Kosmetyki nawilżające powinny działać na wielu polach – zarówno wiązać wodę, jak i utrudniać jej parowanie. Niektóre składniki będą wnikać głębiej i tam wspomagać odnowę naskórka, inne stworzą na skórze odporny na wysychanie film wzmacniając mechaniczną barierę ochronną.

Kosmetyki nawilżające

Dobre kosmetyki nawilżające są bogate w substancje umożliwiające wiązanie cząsteczek wody w skórze, zmniejszają różnicę jej stężenia na poziomie różnych warstw naskórka oraz budują i wzmacniają warstwę hydrolipidową. Wspomaganie tych procesów, zapewnią takie składniki, jak: gliceryna, alantoina, kwas hialuronowy, aloes, betaina, czy mocznik. Wybierając dla siebie krem, czy serum warto więc zwracać uwagę na skład kosmetyku – im więcej substancji nawilżających zawiera, tym lepsze będzie jego działanie. Żeby jednak uniknąć podrażnień, czy alergii, należy wybierać produkty jak najbardziej naturalne, nie zawierające w składzie parabenów, konserwantów i sztucznych dodatków. Szczególną uwagę należy poświęcić swojej cerze, bo to ona najbardziej narażona jest na utratę jędrności i elastyczności. Intensywnie nawilżający krem do twarzy na noc Vianek zawiera kompleks nawadniający (mocznik, mleczan sodu i kwas hialuronowy), który głęboko odżywi suchą skórę. Do pielęgnacji dziennej można zastosować z kolei inteligentnie nawilżający krem do twarzy bogaty w oleje, glicerynę oraz alantoinę. Jako uzupełnienie pielęgnacji posłuży maska do twarzy z aloesu łącząca w sobie moc naturalnych ekstraktów nawilżających i witamin.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz