środa, 12 kwietnia 2017

Jak przygotować stopy do lata?


Zimą bywają zapomniane, a latem niemal nieuniknione staje się ich eksponowanie. Najkorzystniej byłoby dbać o stopy przez cały rok, jednak nawet jeżeli ich wygląd nie jest najlepszy, nic straconego. Wystarczy poświęcić im nieco więcej czasu, zastosować kilka prostych patentów i wzbogacić swoją pielęgnację o odpowiednie kosmetyki, żeby już wkrótce pięknie zaprezentowały się w letnim obuwiu lub na plaży.

Stopy – najczęstsze problemy

Skóra stóp jest kilkukrotnie grubsza niż innych części ciała, bo to właśnie tam każdego dnia kumuluje się największy nacisk. Dodatkowo ma mało gruczołów łojowych, a dużo potowych. Co za tym idzie – częstym problemem jest przesuszenie, rogowacenie naskórka i nadmierna potliwość, która może powodować większą podatność na infekcje, np. grzybicę. Nierzadko występują też bolesne pęknięcia, zwłaszcza pięt, mogące sięgać nawet głębokich warstw skory i powodować ból podczas chodzenia. Z kolei modzele to nic innego jak rozległe, twarde odciski, które choć nie powodują dyskomfortu, wyjątkowo nieestetycznie wyglądają na wewnętrznej części stóp. Przyczyną tego typu problemów może być np. nieodpowiednie obuwie, ale zazwyczaj jest to po prostu niedbałość i brak odpowiedniej pielęgnacji.

Jak zadbać o stopy przed latem?

Nawet jeżeli stopy są w stosunkowo dobrej kondycji, przed latem, warto zatroszczyć się o jeszcze intensywniejszą regenerację. Podstawową kwestią jest pozbycie się nadbudowanych i zgrubiałych warstw naskórka. W tym celu najlepiej przygotować sobie miskę z ciepłą wodą oraz dodatkiem soli – zwykłej, kuchennej, bądź kąpielowej. Istnieją również specjalne sole do stóp, np. zapobiegające grzybicy czy pękaniu pięt.Żeby zintensyfikować działanie takiej kąpieli warto dodać również odrobinę jakiejś substancji zmiękczającej. W tej roli doskonale sprawdzi się oliwka lub olej ze słodkich migdałów. Po około 15­­–20 minutach moczenia stóp można odsunąć skórki przy paznokciach i wykonać pedicure. Następnie należy użyć tarki, a dla lepszych efektów – również preparatu złuszczającego. Peeling cukrowy z kawą pomoże pozbyć się zrogowaciałej skóry, a przy tym ułatwi wchłanianie się kolejnych substancji i zapewni dawkę niezbędnego nawilżenia.Jednak bardzo sucha skóra potrzebuje jej znacznie więcej, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie kremy. Szczególnie polecane są te z mocznikiem, który działa zmiękczająco, wygładzająco i rozpuszcza martwe komórki. Składnik ten zawiera np. nawilżający krem do stóp Vianek.Przy silnych zaniedbaniach przydadzą się z kolei balsamy do stóp, które odpowiadają na szczególne potrzeby – pomagają w walce z odciskami, regenerują pękającą skórę, a także niwelują nadmierną potliwość. Nakładając krem lub balsam warto wykonać masaż stóp, a na koniec założyć bawełniane skarpetki, dzięki czemu wartościowe substancje będą miały możliwość dogłębnie wniknąć w skórę. Taki intensywny zabieg regenerujący najlepiej jest wykonywać regularnie, minimum raz w tygodniu lub częściej, a stopy z pewnością odwdzięczą się za ten trud – gładkością, miękkością i nieskazitelnym wyglądem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz