poniedziałek, 29 maja 2017

Grota solna we własnym domu


Pozytywne działanie soli na organizm człowieka odkryto już w starożytności. Zawiera ona szereg pierwiastków odpowiedzialnych za zdrowie i dobre samopoczucie: wapń, jod, magnez, brom, żelazo, potas, selen. Groty solne tworzą mikroklimat zbliżony do tego, który panuje nad morzem. Ich ściany wyłożone są bryłami soli, a odpowiednia temperatura i nawiew pozwalają na skuteczną inhalację oraz przyjemne odprężenie. Z właściwości soli można korzystać też na inne sposoby – organizując sobie domowe Spa, które będzie opierało się na kosmetykach wzbogaconych tym właśnie minerałem.

Słone kąpiele

Wanna pełna wody i piany – nie ma lepszego sposobu na relaks po ciężkim dniu. Jednak dodając do kąpieli także sól można we własnej łazience urządzić sobie mini grotę solną. W tym przypadku dobroczynne pierwiastki będą nie tylko inhalować, ale też bezpośrednio wnikać w naskórek. Na skutek działania wysokiej temperatury pory skóry rozszerzają się, dzięki czemu wszelkie toksyny, kwas moczowy i mlekowy wydostają się na zewnątrz, a minerały zawarte w soli zostają wchłonięte w skórę. Jest to więc zarazem oczyszczenie i odżywienie organizmu. Skóra po takiej kąpieli staje się napięta, gładka i elastyczna. Stwierdzono również korzystny wpływ soli na minimalizowanie widoczności rozstępów i cellulitu, łagodzenie podrażnień, wysypek, trądziku. Regularne stosowanie pozwoli na poprawę krążenia, zniwelowanie sztywności mięśni i bólów, np. stawowych czy po złamaniach. Będzie to także świetna terapia rozluźniająca dla osób, które na co dzień borykają się ze stresem, przemęczeniem lub męczliwością. Stosować można sól morską lub specjalne produkty przeznaczone do tego celu, jak oceaniczna sól do kąpieli z żeń-szeń.

Sól w pielęgnacji

Drobinki soli to bogactwo zbawiennych minerałów, ale mają one także zdolność mechanicznego usuwania zrogowaciałego naskórka. Nadadzą się do tego celu sole kąpielowe, które nakłada się na wilgotną gąbkę, a następnie wykonuje przy jej pomocy masaż ciała, ale odżywczy peeling można przygotować też samodzielnie. Wystarczy zmieszać sól i olej ze słodkich migdałów, by otrzymać kosmetyk zarówno wygładzający, jak i silnie nawilżający. Dostępne są również gotowe produkty tego typu wzbogacone o jeszcze więcej drogocennych substancji i odpowiadające na różne potrzeby skóry, np. solny scrub antycellulitowy, liftingujący czy napinający. Szczególnej pielęgnacji wymagają też stopy. Można o nie zadbać stosując preparaty specjalnie dedykowane problemowej skórze. Sól do stóp ze skłonnościami do grzybicy i pękania naskórka będzie świetnym dodatkiem do relaksującej kąpieli dla nóg, ale można jej używać też samodzielnie – jako peeling. Zlikwiduje przykre dolegliwości i pozostawi stopy gładkie, miękkie oraz świeże na długi czas.

Sól lecznicza

Terapie przy pomocy soli nie zastąpią leków, ale mogą wspomagać niwelowanie niektórych dolegliwości reumatycznych, dermatologicznych czy laryngologicznych. Żeby uzyskać oczekiwane rezultaty nie trzeba odwiedzać groty solnej. Wystarczy zaopatrzyć się w certyfikowany produkt, jak sól termalna jodowo-bromowa. Można stosować ją do inhalacji, masażów czy kąpieli całego ciała lub niektórych jego części. Wzmacnia i odtruwa organizm, a także stanowi świetną profilaktykę chorób, np. sezonowej grypy i przeziębień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz