czwartek, 1 czerwca 2017

Czy da się bezpiecznie przyspieszyć opalanie?


Opalenizna wciąż nie wychodzi z mody. Brązowa skóra dodaje atrakcyjności i optycznie wyszczupla sylwetkę. Gdy więc nadchodzi sezon letni wiele osób nie wyobraża sobie odsłaniania bladego ciała i usiłuje szybko nabrać ciemniejszego odcienia. Niestety – nieodpowiednie praktyki mogą spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Jak więc bezpiecznie się opalać i czym można się wspomagać, by przyspieszyć ten proces?

Bezpieczne opalanie

Skóra muśnięta słońcem wydaje się zdrowsza i bardziej zadbana, ale w rzeczywistości nieodpowiednie opalanie może również spowodować szereg negatywnych skutków. Oparzenia i przebarwienia skóry nigdy nie będą prezentować się atrakcyjnie, a to właśnie na nie można bardzo łatwo się narazić, gdy celem jest szybkie nabranie brązowego koloru. Tempo opalania to sprawa indywidualna, ale przyjmuje się, że optymalny czas intensywnej ekspozycji na słońce nie powinien przekraczać 30 minut. Osoby z bardzo jasną karnacją powinny zachować znacznie większą ostrożność i w razie potrzeby skracać czas opalania, bo w ich przypadku szczególnie łatwo o poparzenia oraz plamy. Zawsze trzeba też pamiętać o zastosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, które ochronią przed działaniem szkodliwego promieniowania UVA i UVB. Należy nałożyć je już na pół godziny przed wyjściem na słońce, by miały czas wniknąć w skórę. Najlepiej też korzystać ze słońca w odpowiednich godzinach. Między 11, a 15 promieniowanie jest najsilniejsze, dlatego bezpieczniej będzie opalać się rano lub późniejszym popołudniem.

Sposoby na przyspieszenie opalania

Niektórzy mają naturalną skłonność do szybkiego nabierania koloru, inni – wręcz przeciwnie – muszą wykazać się sporą dozą cierpliwości. Gdy zbliża się jakieś ważne wydarzenie lub urlop wiele osób chce jak najszybciej uzyskać opaleniznę, by lepiej wyglądać w letnich ubraniach. Jednak kilkugodzinne wystawianie ciała na słońce może sprawić, że skóra zamiast śniadej stanie się zaczerwieniona i zacznie się nieestetycznie łuszczyć. Żeby uniknąć takich sytuacji lepiej zastosować sprawdzone sposoby na przyspieszenie opalania. Jednym z nich będzie regularne picie soku z marchewki. Beta-karoten pomaga skórze uzyskać delikatny, brzoskwiniowy odcień, ale warto zachować ostrożność, bo nadmiar może sprawić, że cera stanie się pomarańczowa. Oprócz wspomagania wewnętrznego przydadzą się też preparaty do stosowania bezpośrednio na skórę. Niektóre oleje oprócz swoich właściwości pielęgnacyjnych zawierają też dodatkowo naturalne filtry SPF. Można stosować takie jak: olej ze słodkich migdałów, orzechów makadamia, awokado czy z pestek malin. 

Istnieją również gotowe kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego celu, np. olejek z drobinkami złota przyspieszający opalanie, który działa na kilka sposobów – wspomaga nabieranie ładnego odcienia skóry, odżywia i regeneruje, a dodatkowo podkreśla opaleniznę oraz pozwala ją utrzymać przez długi czas. Przed wystawieniem się na słońce dobrze jest również stosować peelingi. Dzięki nim stary naskórek zostanie złuszczony, co zapewni bardziej równomierne efekty.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz