czwartek, 22 czerwca 2017

Sandały, japonki i klapki, a dbanie o stopy


Nadchodzi czas, kiedy można wreszcie zrzucić ciężkie obuwie i zamienić je na znacznie lżejsze klapki czy sandały. Z pewnością w upalne dni będzie to ogromna ulga dla stóp, ale trzeba też pamiętać, że przy codziennym noszeniu odkrytych butów będą wymagały znacznie większej uwagi. Nie tylko dlatego że powinny się nienagannie prezentować – lato to jeden z najcięższych dla nich okresów, więc pielęgnację trzeba dostosować do pojawiających się w tym czasie potrzeb. Jak zadbać o stopy, aby nie odczuwać dyskomfortu podczas noszenia ulubionego, letniego obuwia?

Codzienna pielęgnacja

Choć odkryte buty zapewniają bardzo dobrą przewiewność, nie oznacza to, że stopy nie będą się w nich pocić. To właśnie na ich wewnętrznych częściach znajduje się największa ilość gruczołów potowych. Wilgotna stopa będzie się więc ślizgać, a w przypadku wyższych obcasów bądź koturnów z odkrytymi palcami – wypadać z buta. Dezodoranty czy talki są wprawdzie skuteczne, ale mogą pozostawiać białe ślady. Warto więc wprowadzić do codziennej pielęgnacji profilaktykę, pozwalającą zachować długotrwałą świeżość. Specjalne mydło oraz balsam do stóp ze skłonnościami do pocenia pomogą zminimalizować przykre objawy.


Stopa będzie się dobrze trzymać buta, a jednocześnie odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą na zachowanie higieny i niezbędnego nawilżenia. Podczas noszenia odkrytego obuwia nogi narażone są na kontakt z wszelkimi zarazkami i zanieczyszczeniami, dlatego tak istotne jest, aby od razu po przyjściu do domu dokładnie je wyczyścić antybakteryjnym środkiem. Oprócz tego należy też zadbać o usuwanie zrogowaciałego naskórka i natłuszczanie. Zwłaszcza mając na uwadze panujące warunki – latem powietrze jest suche, a w przesuszone i spękane stopy łatwo wnika brud, który potem może być ciężko usunąć. Najlepiej więc regularnie stosować scrub do nóg, wcierać w nie balsam regenerujący, a gdy problem jest większy – zastosować nawilżający zabieg do stóp z olejem arganowym.Szczególne problemy stóp


Zanim buty dopasują się do stopy często powodują powstawanie bolesnych odcisków czy odparzeń. Szczególnie, kiedy są zrobione ze sztucznych, drażniących materiałów. Modzele i nagniotki powstają właśnie pod wpływem tarcia oraz ucisku, a ich bagatelizowanie może doprowadzić do przykrych dolegliwości. W najgorszym przypadku – do rozwinięcia stanu zapalnego, który będzie powodował dyskomfort przy każdym kroku. Gdy pojawiają się niepokojące zmiany na skórze warto zastosować krem do pielęgnacji stóp zmiękczający odciski i nagniotki. Ulgę może również przynieść sól do stóp ze skłonnościami do grzybicy i pękania naskórka.


Latem nie trudno przecież także o zakażenie podczas przebywania w miejscach publicznych (na basenie, siłowni, w autobusie). Aby tego uniknąć można zastosować specjalny krem do nóg – antybakteryjny, który pomoże uchronić stopy od grzybicy. Warto również zawsze mieć w zanadrzu środek dla zmęczonych, opuchniętych stóp. Może to być żel do nóg – ochładzający albo orzeźwiający krem. Masaż przy ich użyciu zadziała kojąco i odprężająco nawet po wyjątkowo ciężkim dniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz