czwartek, 13 lipca 2017

Które kosmetyki są wegańskie?


Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie ze swojej diety mięsa a nawet wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego. Mięsożercy, którzy nie potrafią obejść się bez schabowego czy grillowanej kiełbaski coraz chętniej sięgają po mięso z ekologicznych farm, gdzie zwierzęta są znacznie lepiej traktowane. Natomiast zabijanie zwierząt dla ich futra wzbudza niemal wyłącznie negatywne reakcje. Jeśli natomiast chodzi o kosmetyki zapomina się, że aby przy ich produkcji nie ucierpiały żadne zwierzęta, nie wystarczy zapewnienie producenta, że nie przeprowadzano na nich testów.

Jakie warunki muszą spełniać kosmetyki by można je było nazwać wegańskimi?

Kosmetyki wegańskie, nazywane również ,,cruelty-free’’, nie mogą zawierać ani substancji pochodzących z ciała zwierząt (np. tłuszcz) ani też produktów wytwarzanych przez zwierzęta ( np. miód, mleko).  Ponadto zarówno gotowy produkt, jak i wykorzystane do jego produkcji składniki, nie mogą być testowane na zwierzętach. Znalezienie całkiem wegańskiego kosmetyku jest jeszcze dość trudne. Zwykle trzeba przeczytać dokładnie skład produktu. Jednak czasem nawet brak typowych substancji odzwierzęcych, nie gwarantuje, że jest to kosmetyk wegański. Wątpliwości mogą pojawić  się w przypadku składników, które mogą być pozyskiwane zarówno ze zwierząt, jak i wytwarzane syntetycznie. Niestety prawo nie nakłada na producentów obowiązku informowania konsumentów o źródle pochodzenia danego składnika. Dlatego dokonując zakupów warto zwrócić uwagę na certyfikaty. Jeżeli na opakowaniu znajduje się logo Vegan Society lub Leaping Bunny, to z pewnością jest to kosmetyk wegański. Przy czym należy mieć świadomość, że wydanie takiego certyfikatu jest kosztowne, więc niektóre firmy rezygnują z certyfikacji, aby móc zapewnić swoim klientom przystępne ceny. Przykładem jest marka Resibo, deklarująca, że wszystkie ich kosmetyki są w 100% wegańskie. Bez obaw możesz wybrać balsam odżywczy, który zregeneruje, ukoi, natłuści i wygładzi skórę.


Czego nie mogą zawierać kosmetyki wegańskie?

W przypadku niektórych kosmetyków już po pierwszym rzucie oka na opakowanie wiadomo, że nie jest on wegański. Natomiast w przypadku innych trzeba dokładnie wczytać się w skład. Poniżej lista najczęściej stosowanych niewegańskich składników.

Kolagen – pozyskuje się go najczęściej ze skóry lub kości świń, a także z odpowiednich gatunków ryb słodkowodnych.

Elastyna – znajdująca się w kosmetykach może pochodzić z roślin lub zwierząt. Najczęściej otrzymuje się ją z tkanek krów i ptaków.

Jedwab – pozyskiwany jest z jedwabników. W trakcie przemiany z gąsienicy w motyla jedwabnik znajduje się w kokonie i to wtedy zanurzany jest we wrzątku, aby uzyskać jedwabną nitkę.

Lanolina – to wosk zwierzęcy produkowany przez gruczoły łojowe królików, owiec czy wielbłądów.

Chitozan – pozyskiwany jest z chityny skorupiaków, które żyją w wodach morskich, np. krabów.

Kazeina – to białko pochodzące z mleka. Do jego wyodrębnienia dochodzi w procesie trawienia pod wpływem podpuszczki.  

Piżmo – ta substancja zapachowa otrzymywana z gruczołów okołoodbytniczych piżmaka lub piżmowca. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz