wtorek, 29 sierpnia 2017

Jak dbać o blizny?


Upadek z roweru w dzieciństwie, drobny zabieg czy nawet skaleczenie przy krojeniu warzyw, może pozostawić niechcianą pamiątkę na całe życie, jaką jest blizna. Jednak, jeśli już od pierwszych chwil po powstaniu rany, odpowiednio się nią zajmiemy, zmniejszymy ryzyko, że na skórze pozostanie przerośnięta, wypukła blizna. Zobaczmy, co należy robić, aby rana goiła się prawidłowo i nie pozostawiła po sobie śladu lub by był on możliwie jak najmniejszy.

Odpowiednia pielęgnacja zaraz po powstaniu rany

W przypadku świeżej rany priorytetem jest zachowanie odpowiedniej higieny. Należy dbać, aby opatrunek chroniący zranione miejsce, był zawsze czysty i zmieniać go, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W pierwszych dniach należy pamiętać, aby rana była odpowiednio nawilżona. Można to uzyskać przyklejając na nią silikonowy plaster. Warto także przyjrzeć się preparatowi firmy Betuleco. Zawiera on ekstrakt z kory brzozy, który przyspiesza regenerację tkanek, ogranicza wielkość blizny oraz nie dopuszcza do jej zwyrodnienia. Ponadto działa antyseptycznie i antybakteryjnie, co jest szczególnie ważne w przypadku trudno gojących się ran. Pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać blizny, ani dopuścić do jej pękania. W tym czasie powinniśmy zrezygnować z wizyt na basenie, a wychodząc na słońce, należy stosować krem z filtrem. Natomiast w codziennej diecie warto zwiększyć ilość produktów bogatych w witaminę C, gdyż wspomaga ona procesy gojenia i regeneracji. W tym okresie niezwykle ważna jest również obserwacja rany. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy, jak nadmiernie zaczerwienienie czy sączenie się ropy lub krwi, należy udać się na konsultację do lekarza.

Gdy rana się już zasklepi, to nie koniec!

Nadal należy dbać o odpowiednie nawilżenie blizny. Aby wspomóc prawidłowe gojenie się rany możemy masować ją używając oliwki dla dzieci, co nie tylko nawilży ranę, ale zmniejszy ryzyko marszczenia się blizny. Masaż należy wykonywać delikatnie, kolistymi ruchami. Nie wolno robić go na sucho, zawsze należy użyć oliwki, odpowiedniego żelu lub kremu. W leczeniu blizny pomocne mogą się okazać także preparaty zawierające wyciągi z roślin, wspomagające gojenie rany, pomagające utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Jednym z nich jest mydło z olejem laurowym, który działa jak naturalny antybiotyk. Mydełko nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników, nie będzie, więc podrażniać blizny i nie wywoła reakcji alergicznej. 

Pamiątki z przeszłości

W przypadku „starych” blizn, które mamy od dłuższego czasu, zwykle nie będziemy mieć zbyt dużego pola do popisu, gdyż ich eliminacja może się okazać niemożliwa. Jednak, aby nieco zmniejszyć ich widoczność można stosować kremy na blizny, które w swoim składzie mają wysoką zawartość witaminy C i E. Wciera się je zwykle dwa razy dziennie wykonując delikatny masaż. Natomiast w przypadku bardziej wypukłych blizn w celu jej spłycenia, stosuje się najczęściej laseroterapię lub radioterapię. Takim zabiegom poddać mogą się wyłącznie dorośli, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenie ośrodku wzrostu kości. Nie prowadzi to jednak do całkowitego zaniku blizny, po której nadal pozostaje nieco mniej widoczny ślad. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz