poniedziałek, 23 października 2017

Kuracje kwasami – dlaczego jesień i zima to dobry czas?


Choć mogłoby się wydawać, że kwasy w kosmetyce używane są od niedawna, to historia ich stosowania sięga aż starożytności. Wtedy to królowa Kleopatra zażywała kąpieli w mleku, które swoje niezwykłe właściwości pielęgnacyjne zawdzięcza m.in. zawartemu w nim kwasowi mlekowemu.

Jak działają kwasy na skórę?

Kwasy powodują oddzielenie warstwy rogowej naskórka i jej złuszczenie. Skóra staje się niezwykle czysta, a pory zostają odblokowane. Czasem może się wydawać, że kwas nie zadziałał w ogóle, bo po wykonanym zabiegu, nie zauważyliśmy zmian. Nie należy się martwić, gdyż kwasy działają na poziomie komórkowym, gdzie skóra została odnowiona, a brak widocznych efektów, takich jak np. łuszczenie, świadczy dobrze o stanie skóry. 

Prócz złuszczenia zrogowaciałego naskórka, każdy kwas ma jeszcze dodatkowe działanie. Należy, więc dobrać odpowiedni kwas do rodzaju cery oraz problemu, który ma pomóc rozwiązać.

Jakie kwasy wykorzystuje się najczęściej i jak one działają?

Najczęściej wykorzystywanymi kwasami są: salicylowy, glikolowy, ferulowy, mlekowy i migdałowy.

Kwas salicylowy używany jest w przypadku cery trądzikowej. Przenika przez sebum, dokładnie oczyszcza skórę, odblokowuje pory i je zwęża, stymuluje odnowę naskórka, a także zmniejsza widoczność blizn. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, wspomaga gojenie się drobnych ran. Stosuje się go także w walce z objawami fotostarzenia się skóry.

Kwas glikolowy w niskich stężeniach nawilża skórę, delikatnie złuszcza i wspomaga regenerację skóry właściwej. Przy wyższych stężeniach daje również efekt peelingu. Stosuje się go w celu redukcji przebarwień, zmarszczek oraz blizn, a także profilaktycznie, aby zapobiegać starzeniu się skóry. 

Kwas ferulowy najlepiej sprawdzi się w przypadku cery dojrzałej. Poprawia kondycję skóry, wyrównuje jej koloryt, ogranicza powstawanie wolnych rodników, zapobiega szybkiemu starzeniu się skóry, poprawia jędrność oraz pomaga zwalczyć przesuszenie.

Kwas mlekowy pomaga zmniejszyć widoczność blizn, poprawia nawilżenie skóry, odblokowuje i oczyszcza pory, reguluje wydzielanie sebum, niweluje przebarwienia, delikatnie rozjaśnia oraz redukuje zmarszczki.

Kwas migdałowy jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Łączy łagodne działanie i skuteczność. Po użyciu kwasu migdałowego skóra jest nawilżona, wygładzona i rozjaśniona. Po zastosowaniu go na cerę wrażliwą, sprawia, że staje się ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Po zaaplikowaniu na cerę trądzikową, ureguluje działanie gruczołów łojowych i zasuszy zmiany zapalne. 

Jesień i zima to najlepsze pory roku na kurację kwasami?

Najlepiej przeprowadzać kurację kwasami w miesiącach jesienno-zimowych lub wczesną wiosną, kiedy jest mniej słonecznie, a co za tym idzie dociera do nas mniej promieniowania UV. Głównym powodem jest to, że po zabiegu z użyciem kwasów, nasza skóra staje się delikatniejsza, mniej odporna na powstawanie przebarwień oraz jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Dlatego niezależnie od pory roku, w jakiej przeprowadzimy kurację, konieczne jest stosowanie po niej kremów z wysokimi filtrami UV.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz