poniedziałek, 27 listopada 2017

Pielęgnacja twarzy w mroźne dni


Kiedy termometr pokaże ujemną temperaturę, ulice pokryją się białym puchem, wprowadzając wręcz baśniowy klimat, to najwyższa pora by założyć ciepłe urania, szalik, czapkę, rękawiczki i wyruszyć na spacer. Jednak zanim wyjdziesz z domu, powinnaś zadbać jeszcze o jeden element, a mianowicie swoją twarz. W mroźne dni skóra twarzy potrzebuje specjalnej pielęgnacji, która ochroni ją przed negatywnymi skutkami niskiej temperatury.

Jak mróz działa na skórę?

Mroźne, suche powietrze sprawia, że gruczoły łojowe w skórze pracują wolniej i zmniejsza się jej ochronna warstwa lipidowa, a naskórek nadmiernie się przesusza. Negatywnie na stan skóry wpływają nie tylko niskie temperatury na zewnątrz, ale także suche, ciepłe powietrze w mieszkaniu. Często pojawiają się także rumieńce, nawet u osób, które na co dzień nie mają z tym problemu. Skóra zimą traci dwa razy więcej wody niż latem. Zimne, pozbawione wilgoci powietrze jeszcze dodatkowo ją wysusza, co skutkuje utratą elastyczności. W przypadku bardzo cienkiej skóry, może także dochodzić do pękania naczynek krwionośnych.

Jak dbać prawidłowo o twarz w zimie?

Zimą nie należy zapominać o oczyszczaniu skóry twarzy, dzięki temu składniki aktywne zawarte w kosmetykach lepiej się wchłoną. Do zmywania makijażu zimą najlepiej stosować delikatne preparaty o naturalnym składzie. Mogą to być mleczka, olejki czy płyny micelarne, które w swoim składzie nie mają alkoholu. Idealnie sprawdzi się tutaj delikatne mleczko arnikowe. Delikatnie oczyści skórę twarzy z makijażu, nawet tego wodoodpornego, a także zanieczyszczeń. Dodatkowo zadziała na skórę wzmacniająco i regenerująco, a także wzmocni naczynka krwionośne, zapobiegając ich pękaniu. W zimie nie można zapominać także o regularnym wykonywaniu peelingów. Najlepiej sprawdzi się delikatny peeling enzymatyczny. Jednak najważniejszym zimowym kosmetykiem jest odpowiedni krem. Powinien przede wszystkim zawierać substancje, które pomogą utrzymać właściwy poziom wody w skórze oraz złagodzą podrażnienia. Preparat do stosowania na dzień musi także zawierać filtr UV. Do zimowej pielęgnacji świetnie sprawdzi się krem ultranawilżający, który spełnia wszystkie te kryteria. Jednak należy pamiętać, aby nie nakładać na twarz kremów nawilżających przed samym wyjściem na mróz, gdyż może to ją dodatkowo uwrażliwić na negatywne oddziaływanie zimowej aury.

Peelingi i balsamy do ust

W skórze warg nie ma gruczołów łojowych, więc są narażone na przesuszenia jeszcze bardziej niż skóra twarzy. Dlatego na ustach zawsze powinna znajdować się warstwa błyszczyku lub pomadki. Dobrze mieć zawsze pod ręką balsam, np. taki. Jest wykonany wyłącznie z naturalnych składników. Zawarte w nim liczne olejki, m.in. sezamowy migdałowy, z imbiru, trawy cytrynowej i kiełków pszenicy oraz masła kakaowe, karite i kokum, zapewnią doskonałe nawilżenie i odżywienie skórze ust. Dodatkowo zapach imbiru i trawy cytrynowej doda energii i poprawi humor. Nie należy zapominać, że skóra ust również potrzebuje peelingów. Można do tego celu stosować pomadkę z peelingiem. Zawarty w niej cukier trzcinowy złuszczy suchy, martwy naskórek, a olejek z wiesiołka, betulina i masła kakaowe i karite zapewnią piękne, odżywione usta.

2 komentarze:

  1. Bardzo przydatny wpis. Zimą trzeba dbać o skórę ze szczególną troską :)

    OdpowiedzUsuń