wtorek, 21 listopada 2017

Witamina C dlaczego ważna jest dla cery i jak ją stosować?


Dobroczynny wpływ witaminy C na funkcjonowanie całego organizmu jest znany od dawna. W ostatnich latach, zyskała popularność w kosmetyce, a to dlatego, że jest silnym przeciwutleniaczem. Zobacz, jak działa na skórę i jak ją stosować.

Witamina C królową młodości

Witamina C jest najsilniejszym przeciwutleniaczem jaki występuje poza komórką. A ponadto jest jedną z najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetykach. Niszczy wolne rodniki, które odpowiedzialne są za uszkodzenia struktury skóry, co w efekcie prowadzi do jej starzenia. Bierze ona również udział w wytwarzaniu kolagenu, który jest odpowiedzialny za młody wygląd skóry, a niestety wraz z wiekiem jego ilość maleje. Pomaga także odbudowywać witaminę E. Witamina C pomaga ochronić skórę przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania UV, a także rozjaśnia istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Uszczelnia naczynia krwionośne, co skutkuje mniejszym zaczerwienieniem. Wspomaga także proces gojenia się ran i drobnych uszkodzeń skóry.

Zastosowanie witaminy C w kosmetyce

Witamina C dodawana jest do kremów przeznaczonych dla cer dojrzałych, suchych, zmęczonych i z trądzikiem różowatym. Stosuje się ją także do preparatów przeznaczonych dla młodszych osób, które chcą skutecznie zapobiegać powstaniu pierwszych zmarszczek. Początkowo dostępne preparaty zawierały aktywną formę witaminy C, kwas L-askorbinowy. Problem stanowiła jego niestabilność i szybkie ulatnianie się z produkty, a także żółkniecie, co źle wpływało na wrażenia estetyczne. Obecnie w celu poprawy stabilności stosuje się ciemne, nieprzeźroczyste opakowania, wykluczenie tlenu w procesie powstawania kosmetyku czy dołączenie przeciwutleniaczy. Zaczęto również stosować pochodne kwasu L-askorbinowego, które wykazują większą trwałość.

Na rynku dostępne są proszki w 100% składające się z kwasu askorbinowego. Przed nałożeniem go na skórę należy połączyć proszek z nośnikiem. Jednak takie rozwiązania stosuje się dość rzadko. Najczęściej stężenie witaminy C w kremach i serach wynosi 8-20%, a w kosmetykach przeznaczonych do stosowania wokół oczu 3-5%. Uważa się, że najodpowiedniejsze i najskuteczniejsze są preparaty o stężeniu 15%. Niezwykle ważne jest aby w wybranym kosmetyku znajdowała się stabilna i trwała forma tej witaminy. W przeciwnym przypadku może się okazać, że witaminy C nie ma już w zakupionym kosmetyku lub utleni się przy pierwszym otwarciu opakowania. Przykładem kosmetyku zawierającego wysokiej jakości, w pełni stabilną witaminę C jest intensywnie nawilżające serum przeciwzamarszczkowe GoCranberry.

Jak stosować witaminę C?

Preparaty z witaminą C nie są niestety dla każdego. Osoby o cerze wrażliwej powinny wybierać niskie stężenia, aby nie podrażniać skóry lub całkowicie zrezygnować z ich stosowania, jeśli mimo to po zastosowaniu preparatu odczuwają negatywne skutki. Kremy i sera z witaminą C najlepiej stosować na dzień, by w pełni wykorzystać jej działanie. Należy nałożyć preparat na twarz i odczekać ok. dziesięciu minut przed użyciem kolejnego kosmetyku, tak aby witamina zdążyła się wchłonąć i aby nie zetrzeć jej przy nakładaniu kolejnego preparatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz