wtorek, 19 grudnia 2017

Mydło dziegciowe – jaki ma właściwości i skąd ten zapach?

W dzieciństwie chyba niemal każdy, w odpowiedzi na narzekania, że lekarstwo jest niedobre, usłyszał kiedyś odpowiedź, że tylko takie pomogą nam pozbyć się choroby. Podobnie jest w przypadku mydła dziegciowego – pomaga pozbyć się wielu dolegliwości, ale jego specyficzny, ostrych zapach potrafi skutecznie odstraszyć. Zobaczmy, dlaczego warto zapomnieć o tej drobnej niedogodności i zacząć stosować mydło dziegciowe już dziś!

Czym właściwie jest dziegieć?

Dziegieć uzyskuje się w wyniku suchej destylacji drewna, bądź kory różnych gatunków drzew i krzewów. Do celów kosmetycznych najczęściej wykorzystuje się dziegieć brzozowy. Jest to gęsta, ciemnobrązowa, lepka i tłusta ciecz, o specyficznym, trudnym do opisania zapachu, który łączy w sobie nuty smoły drzewnej, z wędzonym serem i benzyną. Niektórzy wyczuwają także woń starych skarpet czy papierosów. Zapach ten jednak nie utrzymuje się na skórze zbyt długo, musimy się na niego uodpornić tylko podczas stosowania kosmetyku. Tak jak słodycz miodu równoważy gorycz dziegciu w przysłowiowej beczce, tak jego cudowne właściwości stanowią osłodę dla tego nieprzyjemnego zapachu.

Jakie właściwości ma dziegieć brzozowy?

Dziegieć brzozowy często w spisach substancji medycznych, uznawany jest za synonim smoły węglowej lub roślinnej wykorzystywanej w celach leczniczych. Posiada właściwości antyseptyczne, odkażające, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz przeciwłupieżowe. Pomaga znormalizować wydzielanie sebum, zmniejszyć ilość wyprysków, rozszerzonych porów i zaskórników. Stosowanie mydła z dziegciem zamiast szamponu, pomoże wzmocnić cebulki włosów, a tym samym ograniczyć ich wypadanie. Ponadto dziegieć brzozowy wykazuje delikatne właściwości znieczulające, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie osób z chorobami skórnymi. Świetnie poradzi sobie z takimi dolegliwościami jak trądzik, świąd, zaskórniki, rumień, ropne zapalenie skóry, łojotok czy łupież. Pomaga także wygładzić zmarszczki, poprawić jędrność i elastyczność skóry, dzięki poprawie krążenia krwi w skórze. Przy niższych stężeniach (do 10%) rozmiękcza warstwę rogową naskórka, zaś w wyższych (do 20%) działa redukująco, co skutkuje szybszym złuszczeniem się naskórka.

Jak stosować mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe należy stosować na skórę problematyczną, której przyniesie ukojenie, obniżając świąd i pozytywnie wpływając na jej wygląd. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować mydła z dziegciem, gdy na skórze znajdują się otwarte rany lub owrzodzenia, w ostrych stanach zapalnych skóry, a także podczas ciąży. Mydła zawierające niskie stężenia dziegciu, zwykle nie wywołują reakcji alergicznych, jeśli jednak taka by wystąpiła, należy zaprzestać stosowania kosmetyku. Jedynie w przypadku egzem wszelkie negatywne reakcje mają charakter przemijający. Mydło z dziegciem należy stosować na niewielkie obszary ciała. Najlepiej myć nim skórę 2-3 razy w tygodniu. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu kosmetyków z dziegciem o wysokim stężeniu, na dużych obszarach ciała, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia nerek. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz