wtorek, 12 grudnia 2017

Spierzchnięte usta – dlaczego? Sposoby na spierzchnięte usta


Gdy tylko nadejdą mroźne dni u wielu osób pojawia się problem spierzchniętych ust. Czujemy się z tym źle i niestety też tak wyglądamy. Usta sprawiają wrażenie zaniedbanych, a po nałożeniu na nie szminki, prezentują się jeszcze gorzej. Cała twarz przez to nie wygląda korzystnie. Zobaczmy, dlaczego usta nam pierzchną i jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego usta pierzchną?

Skóra ust jest niezwykle cienka i delikatna, na tyle, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając im piękny, czerwony kolor. Jest przy tym niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, co powoduje, że ich naturalna warstwa ochronna jest niewielka, a dodatkowo sami ją cały czas ścieramy, podczas picia czy jedzenia. Ponadto skóra warg nie zawiera melaniny, która zapewniałaby jej ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Te dwa czynniki powodują, że usta są szczególne wrażliwe na oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, obniżenie wilgotności powietrza czy wiatr. Dodatkowo pogarszamy problem oblizując wargi. Nie powoduje to ich nawilżenia, a dodatkowo je wysusza. Lepiej użyć nawilżającej pomadki. Do pierzchnięcia ust mogą się także przyczynić niewłaściwe kosmetyki, np. szminki, które w składzie mają alkohol, a nawet spożywanie zbyt dużej ilości słonych lub pikantnych potraw. Spierzchnięte usta pojawiają się także często w towarzystwie przeziębienia lub grypy, kiedy pojawia się gorączka. 

Jak dbać o spierzchnięte usta?

Spierzchnięte usta mają szorstką powierzchnię, co jest wynikiem pękającego naskórka. Nie należy pod żadnym pozorem odrywać lub odgryzać odstających skórek, gdyż doprowadzi to do powstania bolesnych ranek. Zdecydowanie lepiej wykonać delikatny peeling, który dodatkowo odżywi skórę. Przy spierzchniętych ustach należy unikać spożywania słonych, kwaśnych czy pikantnych potraw, gdyż mogą one powodować dodatkowe podrażnienia i ból. Przed każdym wyjściem na zewnątrz, oraz gdy tylko pojawi się uczucie przesuszenia i ściągnięcia, należy nałożyć na usta grubą warstwę pomadki ochronnej, najlepiej takiej, która zawiera w swoim składzie substancje łagodzące podrażnienia. Może to być np. rokotnikowa pomadka ochronna o zapachu cynamonu. Odpowiednio nawilży i natłuści usta, a także pomoże zapobiegać ich pękaniu. Zawarte w niej olejki są bogate w witaminy i przeciwutleniacze, dzięki czemu usta będą odżywione, miękkie i elastyczne. Natomiast zawarta w niej betulina ukoi spierzchnięte usta i złagodzi podrażnienia. Natomiast odżywcza pomadka z peelingiem nie tylko odpowiednio nawilży, natłuści i odżywi i usta, ale także dzięki zawartości cukru trzcinowego pomoże pozbyć się martwego naskórka i odstających skórek.
Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji problem powraca jak bumerang, warto przyjrzeć się bliżej temu, co jemy. Być może jest to wynik niedoboru witaminy A, witamin z grupy B lub żelaza, o które należałoby wzbogacić swoje menu. Jeżeli mimo to, spierzchnięte usta pojawiają się bardzo często, to warto udać się do lekarza, gdyż może to być związane z chorobami tarczycy lub cukrzycą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz