poniedziałek, 12 marca 2018

Kosmetyki ajurwedyjskie — czym są i dla kogo je polecamy?


Rynek kosmetyczny gna do przodu, cały czas pojawiają się nowe „przełomowe odkrycia”, które za kilka miesięcy są zastępowane nowymi i o tych poprzednich nikt już nie pamięta. Warto w tym pędzie za nowościami, na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć się ajurwedyjskim kosmetykom.

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda, można przetłumaczyć, jako nauka o życiu. Wywodzi się z Indii i liczy sobie ponad 5000 lat.  To system filozoficzny, który obejmuje niemal wszystkie aspekty życia człowieka. Podstawową zasadą tej starożytnej nauki, jest zachowanie równowagi między zdrowiem fizycznym, psychicznym i rozwojem duchowym. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić zdrowie, dobre samopoczucie oraz piękny wygląd. Wg. Ajurwedy każde ciało składa się z trzech żywiołów. Zaburzenie równowagi między nimi, prowadzi do powstania chorób, które można wyleczyć głównie poprzez terapie oczyszczające, masaże, czy olejowanie określonych części ciała.

Charakterystyka ajurwedyjskich kosmetyków

Ajurwedyjskie kosmetyki opierają się na naturalnych składnikach roślinnych. Kluczową rolę odgrywają olejki, które wykorzystuje się do masażu, jako bazę do ziołowych preparatów lub jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji całego ciała. Ajurweda szczególną moc przypisuje masażowi ciepłymi olejkami. Najczęściej wybierane do ajurwedyjskich zabiegów są: kokosowy, sezamowy, migdałowy czy różany. Taki zabieg ma pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, poprawić wygląd skóry, usunąć z ciała toksyny oraz zniwelować negatywne emocje. Olejki wykorzystuje się także do olejowania włosów. Podczas tego zabiegu warto postawić na olejek bhringraj i amla, który pomoże ograniczyć wypadanie włosów.W ajurwedyjskich kosmetykach nie brakuje również ziół, przypraw oraz ekstraktów roślinnych. Najczęściej spotykane to: amla ( ekstrakt z agrestu indyjskiego, bogaty w witaminę C, żelazo, fosfor), bhringraj, kurkuma (naturalny antyoksydant), ekstrakt z kwiatu lotosu( działa nawilżająco i odżywczo), ekstrakt z aloesu ( nadaje skórze elastyczności).

Dla kogo ajurwedyjskie kosmetyki?

Ajurwedyjskie kosmetyki sprawdzą się u każdego. Naturalne składniki odpowiednio dobrane do typu skóry przyniosą wiele korzyści. Wg. Ajurwedy każdy człowiek składa się z trzech energii (dosz)— Vata, Pitta oraz Kapha. Jedna z energii zwykle dominuje decydując o charakterze, temperamencie a także typie urody. Osoby z dominacją energii Vata mają przesuszoną i cienką skórę oraz suche włosy, potrzebują więc głównie nawilżenia. Najodpowiedniejszymi składnikami dla tego typu będą aloes, miód, olejek migdałowy i sezamowy. Natomiast u osób z przewagą energii Pitta, występuje delikatna skóra, skłonna do podrażnień, na której szybko pojawiają się zmarszczki. Najkorzystniejszymi składnikami będą kurkuma i olejek migdałowy, które zapewnią wzmocnienie i opóźnią pojawienie się oznak starzenia. Zaś osoby z dominacją Kapha, charakteryzują się tłustą skórą, podatną na występowanie trądziku. Ten typ potrzebuje przede wszystkim oczyszczenia i delikatnego nawilżenia. Odpowiednimi składnikami będą aloes, kurkuma, indyjskie zioła czy olejek z drzewa herbacianego.
Natomiast w pielęgnacji włosów, niezależnie od dominującej doszy warto wypróbować szampon z imbirem i trawą cytrynową, który zapobiegnie wypadaniu włosów, nawilży je i odżywi oraz odżywkę z jaśminem i migdalecznikiem, wzmacniającą i nadającą połysk.

1 komentarz: